FORSIDE                  ÅRSTAL     1945   1950   1955   1960   1965   1970   1975   1980   1985   1990   1995   2000   2005   2010   2015   2020   2025   2030   2035   2040
 
 
DRØMMELIV af Frits Skov
1975
Lisbjerg
Nye ideer: Jeg ville lave tre nye miljøer i udstillingen, som kunne skabe presseomtale:

1:  Et badeværelse til handicappede
-
Fik aftale med arkitektstuderende Hanne Rasmussen, som tegnede og medvirkede til opbygning af et handicapbadeværelse.
2.  Et fremtidsbadeværelse.
Fik aftale med arkitektstuderende Niels Brams, som tegnede og var med til at opbygge et badeværelse beklædt med stof og alle hjørner var afrundede.
3. Et Husmoderbadeværelse
Fik aftale med Århus Husmoderforening, der fik frie tøjler til at indrette
et husmoderbadeværelse.
Alle aviser og blade blev inviteret til åbning:

Handicapbadeværelset
blev fremvist af muskelsvind formand Evald krogh. Hanne Rasmussen blev efterfølgende ansat ved Presalith, og udviklede deres REHAB serie, som blev/bliver solgt her i 2020. stærk produkt. Vi solgte inge af produkterne
Fremtidsbadeværelse: Alt var afrundet og skulle beklædes med vandfast stof og tæppe med undtagelse af Kloset & stort rund badekar støbt i fiber. Det var et usædvanligt rum - smuk - og vi fik mange kunder der skulle se det fantastiske badeværelse.
Vi solgte ingen af produkterne.
Husmoderens badeværelse: blev et helt almindeligt stort badeværelse. Damerne havde svært ved at blive enige om noget som helst. Det lykkedes mig at finde en italiensk flise, som vi døbte navnet FORÅR. Husmødrene elskede denne flise.
FORÅR blev en bestsælger.

Marketing: Det var en god investering

Køb af Haldum gamle Præstegård:
Så lille annonce - Vi kørte ud sammen med Niels & Birthe kl. 16.30 - Kø - vi gik ind op over loftet ud af bagdøren.
kom ned i bilen - kiggede på Karin - kan du li det ? ja,  Skal jeg gå ind og købe det, ja,
det gjorde vi så - skrev aftalen på et kladepapir fra børneværelset.  Køber-Sælger - betingelse: at vi kan få de 100.000,00 i banken
det var udbetalingen og prisen var 440.000,00




På stuen med 35 og 32
1976
Salget steg støt og vi lejede alt lagerplads i Lisbjerg, samt lader og kohuse - lidt uheldigt, når fliser skulle ind og ud af kobåse.
Vi måtte finde lagerplads - gerne billigt.
Vores salgsstyrke var Perspektivtegninger medens kunden så på. Kundens ønsker om farver og stil blev tegnet.
Komplet prisberegning af det ønskede badkøb.
Konkurenter fik disse tilbud og tegninger af håndværkeren - gav 10% og stjal ordren.
Der måtte gøres noget !
 Opbygning af engrosvirksomhed i voldby. Flere egne produkter sikrede vore ordrer, hvis håndværkeren bestilte varen vores konkurenter. Vi måtte opbygge engrosvirksomhed.
Konkurenter var nødt til at bestille varer ved os i Voldby og beholdt ordren.

Fandt et gammelt cementstøberi i Voldby ved Hammel. Grimmeste bygning mellem Århus - Viborg
3200 m2 bygninger bygget i beton.  Pris 850.000 - køb af pantebreve til god kurs, så prisen endte under 600.000,oo kr.
Niels Brams opmålte bygningen og lavede tegninger. Der manglede 200 m2
Sælger spurgte: Har arkitekten medtaget huset ?  Hvilket hus ? . Det viste sig, at der medfulgte et hus på rundt 200 m2.
Jeg udstykkede hus/grund og solgte huset for 430.000,00

Peter Juul kom forbi og ville gerne ansættes som sælger engros.
Kontor blev indrettet og engrosvirksomheden var en realitet.
 




 
1977
Design af egne skabe: Colore serien med et buet greb i Fyr og Moseeg
Jeg spurgte Mølgård ( Svigerfar) om det var noget for ham. Han sagde ja og startede første afdeling af Cirkelserien.
Jeg tegnede skabene ind i alle indretningsforslag, og fik dermed salg et stort salg.
HosbyHuse dukkede op i lisbjerg og bestilte 1000 overskabe og 500 mellemskabe til deres huse.
Det var for meget for Mølgård, så denne store ordre blev bestilt i Odder Møbelfabrik.
Mølgård leverede så til andre kunder.

Rejser til Bologna, Modena & Firence.
Flisefabrikken Athena skabte en ISTIDserie - Vi solgte vognlæs
Flisefabrikken KLEDON: Hånddekorerede fliser - fantastiske møbler i kirsebærtræ
Flisefabrikker KRISA; Imola, Toscana
Sanitet:
Vi købte sanitet i Italien for knap 500.000,- Komplet fiasko - solgte det hele til jens Yde i Viborg for 30.000
Vandhaner:
Zazzeri fra Firence. Nyt design solgte omgående 15 badeværelser i århus.
14. dage efter begyndte reklamationer. Vi udskiftede alle badeværelser. Erstatning - Vi måtte købe andre modeller for pengene i Italien.
Vaske: Fra Alape i Tyskland, Goslar. der kom mange reklamationer: Løsning alle vaske blev udpakket og kontroleret under stærk lampe på lageret. Reklamationer stoppede og fejlvaske sendt retur med Alapes egen vogn.
Vi havde en stor markedsandel af Alapesalg i Danmark.
TILBEHØR: GEDY fra Italien fik vi et stort salg af

SALGSCOMPUTEREN blev opfundet
En konsentration af salgsværktøj- Fliseprøver, Sanitetsprøve i farver, Textilfarveprøve,
Ideen var, at skabe 40 farveideer, afstemt til sanitetsfarver: Mosgrøn, Brun, Lyseblå, Beige og hvid.
Fliserne var i m2 priser: kr. 50 - 100 - 150 - 200 - 300 pr. m2. med vægflise & gulvflise
Hver farveide blev opbygget, fotograferet.  Farvefoto kunne med KODAN karrusel hentes på sekunder
og kastet op på bagvæg bag sælgeren.
Der var plads til at SKOV BAD DESIGNEREN  kunne tegne for kunden - og de kunne sidde og følge tilblivelsen af deres nye badeværelse i 3d
Vi 35 salgscomputere som Leasing, Salgskomputeren kostede 35.000,00 kr og
Hvis sælgeren kendte kundens gulvareal og kunden havde valgt en farveide,
fik de på et skema pris på materialer.
SKOV BAD DESIGN KURSUS
Salgsoplæring i Perspektivtegning hvor sælgerne tegnede vores møbler.
Det blev populært og jeg tror vi oplærte 50-60 danske sælgere på kursus, som vi afholdt på Hotel La Tour i Aarhus N

kursus kostede 4000,00 for kursus 1 og 2.
Jeg opfandt en tegnemappe med indhold af papir og farver, som hjalp sælgerne til at tegne en hurtig perspektivtegning
af kundens ønsker.


 
1978
I Lisbjerg ansatte vi Kirsten & Tove som sælgere, som blev oplært i salg gennem perspektivtegning.
TOTALMONTAGE
blev udviklet. Håndværkerne havde vi ikke som kunder. Derfor planlagde jeg tolalmontage.
Montering af et badeværelse på 8 dage - helt uhørt og urealistisk.
Jeg kontaktede et sjak:
Murermester, Elektriker, VVSmontør.
Kan i lave et badeværelse fra mandag-fredag ?
I første omgang sagde de nej, så blev aftalen, at de ville prøve.
De var knap færdig fredage - der kunne jo ske uheld - men altid tirsdagen efter.   Altså 8 dage
På et tidspunkt havde vi tre sjak.
Flere sælgere:
Jan Kristiansen, Allan, + flere
Anlægning af swimmingPool på gårdspladsen 4x8 meter med planter og det hele.
Oprettelse af miljøudstilling med SPAbassinger.
 
WOOLER KNALLERT - KØRTE 45 UDEN BORING
 
1979
Byggeri For Milliarder i København, Bella Centeret
Arkitekt blev ansat til at optegne en ny serie i Knock Down. Vi ansatte også person til at opbygge den 80 m2 store udstilling
i nature i Voldby, så det var let/hurtigt at opsætte på Bellacenteret.
Opbygningsmanden Leif + 2 lagerfolk blev sendt til København og skulle montere alt, så det var klar Torsdag morgen til åbningscermonien. 3 sælgere + Karin og jeg kom til Bellacentret kl. 15.30 om onsdagen og forventede en færdig stand.
Alt var kaos- de var kun færdige med vægge og manglede alt inventar, fliser og tilbehør. Alle blev sat i sving - jeg arbede igennem til næste morgen kl. 7.00 - Blev vasket og alt var klar til åbning kl. 9.00. Leif blev fyret
En gal Nordmand ville købe det store miljø fra Kledon men ønskede mig til Norge, for indretning. Jeg undskylte med tidsmangel. Han hentede mig i privatflyver i Skejby kl. 10.00 - Vi fløj 150 km. nord for Oslo til hans egen flyveplads. Spiste frokost med konen,
så, og indrettede badeværelset. jeg var i Skejby igen kl 16.00
med en stor ordre.
Byggeri For Milliarder var dyr men gav os respekt og mange ordrer over hele Danmark samt Norge & Sverige.

I Voldby voksede Engros Ud over Peter blev der ansat 3 sælgere, og en økonomichef og en marketingschef.
Birthe blev ansat som prof  sekretær.
Første dag skulle jeg diktere breve, hvilket var helt forkert for mig. Senere på dagen ønskede hun en  IBM skrivemaskine,
fordi armene i min skrivemaskine gik fast, når hun skrev.  Birthe styrede kurser og skrev refrater, så vi var ved at dø i papir.
Hun beherskede fire sprog - kunne oversætte et brev i lyntempo.

Lageret voksede -
Der blev ansat produktionsfolk til møbler, købt maskiner, idet Års ikke kunne klare udvidelse af produktionen
idet de også skulle produksere udvidet kolektion i CIRKEL serien med spejle, bordplader.
samt en serie som kom til at hedde SUPUR CIRKEL med inspiration fra Pit Hegn.
Peter og sælgerne pressede på med en billig serie som fik navnet KVADRAT

NORGE: med forhandler i  Oslo, Tronhjem, Haugesund, Ålesund, Arendal,  + flere byer.
Grossist & Hovedforhandler i Oslo
- VVS TRADING med ejer Grobstok, var helt solgt på vores ide med en SALGSCOMPUTER, Perspektivtegning, og kursus for forhandlere, som udviklede sig i Danmark. Han ville gennemføre det hele i Norge.
Vi solgte rundt 15 salgscomputere i Norge - lavede tegnekurser for Nordmænd.
BYG REIS DIG messen i Oslo.
Direktør Boyder fra firmaet Presalith, som solgte toiletsæder, tilbød i 1978, at vi kunne få en stand med møbler på deres stand ub. Han ville i 79 påskønne at vi deltog i Oslo ( Han var formand i Eksportforeningen )
Vi bestilte plads ca. 40 m2 på Messen, hvor vi brugte materialer fra København.
Messer er dyre - men vi kom ind i Norge, selv om fliser var helt ukendt i Norge

Sveriges største grosist Ahsel & Ågren i Stokholm købte 20 skabsmiljøer i serie CIRKEL, som skulle opsættes i 20 udstillinger i Sverige.
Jeg besøgte deres afdelinger året efter, idet der ikke kom ordrer.  Problemet var, at afdelingerne ikke havde udstillinger og forstod ikke, hvorfor der ikke kom kunder der ville købe vores skabe.
Salget kom ikke igang i Sverige. Jeg fyldte et kursus i Malmø men der skete ikke noget.

Vores Cirkel serie bev udviklet med CIRKEL SUPERSOFT